Mariager emmer af kulturelle oplevelser i denne uge. Fra kaffehygge med gør-det-selv projekter på biblioteket til en spændende forelæsning om musikterapi på Den Gamle Biograf. Begge arrangementer tilbyder unikke oplevelser, der både oplyser og inspirerer.
På Mariager Bibliotek kan du starte din uge med at finde ro og fordybelse. Mandag den 16. marts 2026 kl. 10:00 åbner biblioteket dørene for en event, hvor du kan medbringe dit håndarbejde, nyde en varm kop te eller kaffe og få læst spændende tekster op af bibliotekaren.
De valgte tekster varierer og spænder over digte, noveller og uddrag fra romaner. Derudover vil der også være mulighed for at se billeder fra billedbøger og korte film. Hele arrangementet søger at skabe snak og inspiration uden krav om forudgående forberedelse.
Sted: Mariager Bibliotek, Teglgade 6, 9550 Mariager
Entré: Gratis
Målgruppe: Alle
Samme dag, mandag den 16. marts 2026 kl. 14:00, kan du opleve en spændende forelæsning på Den Gamle Biograf i Mariager. Hanne Mette Ridder, som er professor i musikterapi, vil dykke ned i, hvordan musik kan have en positiv indflydelse på mennesker med demens.
Med sin store erfaring fra Aalborg Universitet præsenterer Hanne Mette Ridder sin forskning om musik som en rammeskabende og regulerende faktor, der kan fremme relationer og fællesskab blandt demente. Musik anvendes til at give tryghed, regulere sindsstemninger og skabe kontakt, selv i de senere stadier af sygdommen.
Sted: Den Gamle Biograf, Kirkegade 2, 9550 Mariager
Entré: 50 kr
Målgruppe: Alle
Uanset om du søger kreativ fordybelse eller videnskabelig indsigt, vil denne uge i Mariager have noget at byde på. Tag del i disse meningsfulde arrangementer og få nye indsigter med hjem.
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.